Zabytek miesiąca – lipiec 2019

W tym miesiącu ponownie pragniemy „wyprowadzić” Was poza sam zamek.

Jeśli zdobywacie zamek od strony miasteczka Wleń i wspinacie się na Górę Zamkową zielonym Szlakiem Zamków Piastowskich, to zachęcamy Was do krótkiego odpoczynku przy kamiennym krzyżu pojednania (zwanym także pokutnym).

fot. T. Mizerka

W średniowieczu na Śląsku funkcjonowało prawo zwyczajowe, które pozwalało uniknąć kary śmierci za – co ważne – przypadkowe zabójstwo. Sprawca zbrodni i jego rodzina zobowiązani byli do zapłaty odszkodowania rodzinie ofiary – tzw. główszczyzny.

Oprócz tego musiał często ponieść dodatkowe koszty – lekarza, pogrzebu, sądu. Dodatkowo łożyć na utrzymanie nieletnich dzieci ofiary oraz fundować msze i nabożeństwa za dusze ofiary.

Według znawców tematu na krzyżach przedstawiane były narzędzia zbrodni – w tym wypadku siekiera i sztylet (jest to jedyny krzyż pojednania w Polsce z podwójnym narzędziem zbrodni przedstawionym w postaci reliefu wypukłego).

W tym wypadku jedno z przedstawień narzędzi zbrodni – sztylet w typie basilard – pozwala określi czas powstania krzyża na 2. poł. XIV w. – 1. poł. XV w.

Według legendy krzyż został postawiony w 1362 roku po zabójstwie dokonanym na jednym bracie przez drugiego.