W dniach 11-19 września 2021 roku mieliśmy przyjemność realizować kolejny już obóz dla wolontariuszy. Tym razem – po raz pierwszy – nasze działania nie dotyczyły samej wieży książęcej w Siedlęcinie, ale skupiły się przede wszystkim na ruinach zamku we Wleniu.
W obozie wzięło udział 10 wolontariuszy z całej Polski. Pierwsza jego część miała miejsce w wieży książęcej w Siedlęcinie, gdzie – prócz poznania samego obiektu – uczestnicy mogli usłyszeć o dwóch pomysłach realizowanych tu od kilku lat.
Pierwszym z nich był przewodnik po wieży dla najmłodszych (zrealizowany dzięki podobnemu obozowi w 2019 roku – także dofinansowanemu w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa). Istotnym elementem było zwiedzenie wieży z tym przewodnikiem oraz dyskusja na temat jego odbioru i zastosowanych w nim narzędzi.
Drugiego dnia uczestnicy mieli przejść pieszo z Siedlęcina do Wlenia – poznając w ten sposób kolejny z produktów na rzecz popularyzacji dziedzictwa – „ścieżki dziedzictwa”. To propozycje spacerów do mniej znanych zabytków lub historycznych ciekawostek.
Ścieżka „Szlakiem Tajemniczego Zduna” powstała kilka lat wcześniej w oparciu o odnalezione podczas badań archeologicznych zamku we Wleniu i wieży w Siedlęcinie identyczne kafle piecowe. Chociaż wędrówkę skróciły gwałtowne opady deszczu, udało się omówić cele, idee i narzędzia wykorzystane przez Stowarzyszenie podczas realizacji tego pomysłu.
Od poniedziałku wolontariusze uczestniczyli w warsztatach, wykładach i realnych działaniach na zamku Wleń (oraz w miejscu zakwaterowania w pobliskich Łupkach). Pierwszego dnia odbyły się warsztaty ze specjalistą (dr Michał Koskowski) na temat zasad prowadzenia badań w zakresie identyfikacji potrzeb najmłodszych, tworzenia dedykowanych im narzędzi (książeczek, quizów, gier).
Kolejne cztery dni wolontariusze – w ramach działań warsztatowych – podzieleni na mniejsze grupy prowadzili obserwacje, zbierali dane, projektowali narzędzia i materiały edukacyjne.
Bardzo dużą pomocą była tu obecność grup szkolnych z Wlenia i Jeleniej Góry – dzieci i młodzież współuczestniczyli w wyborze zadań i ciekawostek do wykorzystania w przygotowywanym przewodniku po zamku dla najmłodszych.
Równolegle – wspólnie z przewodnikami ze Stowarzyszenia „Gildia Przewodników Sudeckich” – trwało penetrowanie otoczenia zamku celem odszukania dawnych ścieżek spacerowych. Dzięki temu udało się odnaleźć dawną dróżkę do tzw. balkonu św. Jadwigi, dla której przygotowano opisy historyczne i ciekawostki, które posłużyły „ścieżki dziedzictwa” z zamku do balkonu (i wydrukowania folderu).
Pod koniec tygodnia wolontariusze prowadzili prace porządkowe (przy wsparciu Nadleśnictwa Lwówek Śląski – wycięcie przejść w powalonych drzewach leżących na ścieżce). Dużym sukcesem było odnalezienie elementów zniszczonych ławek i stołu kamiennego w miejscu dawnego punktu odpoczynkowego/widokowego na ruiny zamku) oraz odsłonięcie zarośniętych i częściowo zasypanych schodów.
Zwłaszcza to ostatnie działanie było niezbędne, aby móc przeprowadzić ostatniego dnia – w sobotę (w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa) – inauguracyjne przejście z turystami (wolontariusze prowadzili grupę i opowiadali o poszczególnych punktach trasy).
Także tego dnia wolontariusze oprowadzali najmłodszych – opowiadając im historie i legendy oraz zachęcając do rozwiązywania zadań, które zostały przez nich zaproponowane do przewodnika dla najmłodszych.
Ostatniego dnia miało miejsce podsumowanie obozu, po czym jego uczestnicy rozjechali się do domów.
Patronat medialny nad projektem: Archeologia Żywa
AKTUALIZACJA: październik 2021
Po przygotowaniu tekstów i ilustracji do przewodnika oraz folderów (wolontariusze brali w nich aktywny udział, dzięki możliwości edycji tekstów online) zlecono projekty i druk materiałów.
Do pobrania:
Przewodnik dla najmłodszych (w formacie pdf)
Folder – ścieżka dziedzictwa nr 6 – Do balkonu św. Jadwigi (w formacie pdf)
Folder promujący przewodniki dla najmłodszych oraz ścieżki dziedzictwa (w formacie pdf)